Halka Arz Gazetesi – Halka Arz, Borsa ve Ekonomi Haberleri

Halka Arz Gazetesi – Halka Arz, Borsa ve Ekonomi Haberleri

Kategoriler

  • Haber Arşivi
  • Halka Arz
  • Ekonomi
  • Borsa
  • Gündem
  • Dünya
  • Özel Haber

Kurumsal

  • Çerez Politikası
  • Gizlilik Politikası
  • Hakkımızda
  • Halka Arz Bildirimleri ve İletişim Açık Rıza Metni
  • Halka Arz Nedir?
  • Künye
  • Reklam
  • Yeni Halka Arz Var Mı?

İletişim

  • info@halkaarzgazetesi.com
  • Ankara, Türkiye

© 2026 Halka Arz Gazetesi – Halka Arz, Borsa ve Ekonomi Haberleri. Tüm hakları saklıdır.

Sitede yayınlanan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Halka Arz Gazetesi
Resmi İlanlar
Halka Arz TV
Halka Arz TakvimiSon Halka ArzlarTaslak Halka ArzlarHalka Arz PerformanslarıSermaye ArtırımıHisse Performansları
HALKA ARZ

SpaceX'in İkinci Çeyrek Geliri Kaç Milyar Dolara Ulaştı?

Elon Musk'ın liderliğindeki uzay teknolojisi şirketi SpaceX, 2025 yılının ikinci çeyreğinde güçlü bir finansal performans sergiledi. Şirketin bu dönemdeki geliri, yıllık bazda yüzde 92'lik dikkat çekici bir artışla 7,81 milyar dolara yükseldi. Bu rakamlar, SpaceX'in uydu internet hizmeti Starlink ve fırlatma operasyonlarındaki büyüme ivmesinin sürdüğüne işaret ediyor.

Haber Merkezi
5 Ağustos 2026
Güncelleme: 5 Ağustos 2026
SpaceX'in İkinci Çeyrek Geliri Kaç Milyar Dolara Ulaştı?

Elon Musk'un liderligindeki uzay ve teknoloji devi SpaceX, halka arz sonrasi acikladigi ilk ceyreklik finansal raporunda beklentileri asan bir performans ortaya koydu. Sirket, Haziran 2026'daki halka arzinin ardindan yayimladigi ilk finansal raporunda, ikinci ceyrek gelirinin bir onceki yilin ayni donemine gore yuzde 92 artarak 4,071 milyar dolardan 7,814 milyar dolara yukseldigini duyurdu.

Ulasilan gelir rakami, Wall Street analistlerinin 6,93 milyar dolarlik konsensus tahminini de acik farkla geride birakti. Hisse basina zarar 9 sent olarak gerceklesirken, piyasa beklentisi hisse basina 24 sent zarar yonundeydi. Ceyrege iliskin net zarar 541 milyon dolar duzeyinde kalirken, faaliyet marji eksi yuzde 1,8 olarak kayitlara gecti.

Starlink Buyumeyi Sirtlamaya Devam Ediyor

Uydu internet hizmeti Starlink, ceyrek boyunca 4,29 milyar dolarlik gelir uretti; bu tutar yillik bazda yuzde 66'lik bir artisa isaret ediyor ve yuzde 38,6'lik faaliyet marjiyla analistlerin yuzde 35,9 beklentisini geride birakti. Ceyregin sonunda Starlink abone sayisi 12 milyona ulasarak bir onceki yila gore ikiye katlandi ve ilk ceyrege gore 1,7 milyon yeni kullanici ekledi; kullanici basina ortalama gelir ise ayda 66 dolar seviyesinde sabit kaldi. Ayni donemde Starlink'in hizmet verdigi ulke sayisi 167'ye ulasti ve sirket yil basindan bu yana 78 firlatma gerceklestirdi.

SpaceX ayrica, Starlink'in sifrelenmis ve gizli sinyal saglayan askeri versiyonu Starshield icin ABD hukumetinden 6 milyar dolari askin sozlesme aldigini acikladi. Boylece Starlink, sirketin hem tuketici hem de savunma tarafindaki nakit akisinin bel kemigi olmayi sagladi.

Yapay Zeka Yatirimlari Dikkat Cekiyor

Sirket, halka arzin ardindan acikladigi ilk ceyreklik bilancosunda gelirlerini bir onceki yila kiyasla ikiye katlarken, Starlink'in yani sira Anthropic ve Google ile imzalanan bulut bilisim anlasmalarindan da guclu bir katki gordu. Buyumenin yaklasik 2 milyar dolari yapay zeka bolumunden gelirken, Starlink gelirlerindeki artis da 1,7 milyar dolar duzeyinde gerceklesti. Finans direktoru Bret Johnsen, Ekim ayindan itibaren devreye girecek alti aylik donemde sozlesmeye baglanmis 6,7 milyar dolarlik ek bulut hizmetleri gelirinin bulundugunu ve Cursor'un entegrasyonuyla birlikte yil sonunda 100 milyar dolarlik yillik gelir kosum hizina (ARR) ulasabileceklerini soyledi.

Bununla birlikte, sirketin sermaye harcamalari yatirimcilarin gundemindeki en kritik baslik olarak on plana cikti; ikinci ceyrekte 18,4 milyar dolara ulasan yatirim harcamalarinin 15,8 milyar dolarlik kismi yapay zeka segmentinden geldi ve yillik bazda 73,5 milyar dolara ulasan kosum hizi, 48,7 milyar dolarlik analist konsensusunu belirgin sekilde asti.

Hisse Tarafinda Baski, Uzun Vadede Iyimserlik

SpaceX'in toplam siparis birikimi ceyrek sonunda 47,5 milyar dolara ulasirken, Johnsen bu finansal gucun sirkete Starship, Starlink Broadband, mobil uydular ve yapay zeka platformuna yatirim yapma kapasitesi sagladigini vurguladi. Buna karsin SpaceX hissesi, seans sonrasi islemlerde yuzde 6,20 gerileyerek 117,56 dolara indi; sirketin 52 haftalik islem araligi 104,83 dolar ile 225,64 dolar arasinda seyrediyor ve halka arz fiyati 135 dolar

İlgili Haberler

VEYAS Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu: Türker Vangölü Enerji Hangi Bankalarda Var?

VEYAS Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu: Türker Vangölü Enerji Hangi Bankalarda Var?

07.08.2026
Son Dakika! Türker Vangölü Enerji Halka Arzında Takvim Belli Oldu! İşte Detaylar!

Son Dakika! Türker Vangölü Enerji Halka Arzında Takvim Belli Oldu! İşte Detaylar!

07.08.2026
Kapeks Kimya Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu!

Kapeks Kimya Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu!

07.08.2026
Çitlekçi Mağazacılık Halka Arzında Takvim Belli Oldu: CITAS İçin 3 Gün Talep Toplanacak

Haberi Paylaş

Çitlekçi Mağazacılık Halka Arzında Takvim Belli Oldu: CITAS İçin 3 Gün Talep Toplanacak

07.08.2026
Çitlekçi Mağazacılık Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu! 2 Dev Banka Konsorsiyumda Yok!

Çitlekçi Mağazacılık Halka Arzında Banka Listesi Belli Oldu! 2 Dev Banka Konsorsiyumda Yok!

07.08.2026
Embay 300

Halka Arz Takvimi

Güncel talep toplama ve süreç takibi

Talep Toplama

4

İşleme Başlayanlar

51

Başvuru Sürecinde

199

Kapeks Kimya Sanayi AŞ
Kapeks Kimya Sanayi AŞ

- · SPK Onaylı

Türker Vangölü Enerji Yatırım AŞ
Türker Vangölü Enerji Yatırım AŞ

- · SPK Onaylı

Teknika Plast Teknik Kalıp Plastik Sanayi ve Ticaret AŞ
Teknika Plast Teknik Kalıp Plastik Sanayi ve Ticaret AŞ

- · SPK Onaylı

Takvimi Detaylı İncele